Premium Light Pro

Příklady z praxe

La Bottega Cafe, VB

Žárovka s dlouhým a vinutým vláknem je v posledních letech součástí oblíbeného trendu tzv. „industriálního“ vzhledu v mnoha barech, restauracích a kavárnách.  Tyto zdroje dodávají velmi teplé bílé světlo (okolo 2200 K) a zároveň nabízí populární retro vzhled.

Mezera v nařízeních EU o osvětlení však dovolila zahraničním světelným zdrojům označeným jako „otřesuvzdorné“ či „pro zvláštní účely“, aby zůstaly na trhu i po zákazu používání klasických žárovek z roku 2012.  Jelikož žárovky s vlákny spadaly do této kategorie, zůstaly na trhu déle.  Tato mezera byla v důsledku nařízení EU 2015/1428 uzavřena v roce 2016, ale v období do roku 2016 se jako následek popularity trendu „industriálního“ vzhledu zvýšila spotřeba elektrické energie.

Až donedávna nebyly na trhu rozšířené kvalitní alternativy z LED světelných zdrojů. V současnosti jsou ale dostupné efektivnější varianty. Nedávná modernizace světelných zdrojů v nezávislé kavárně La Bottega v Leedsu ve Velké Británii ukázala, že vlídné a stylové atmosféry se stejným vzhledem, jaký dodávají žárovky, lze úspěšně dosáhnout i za použití LED světelných zdrojů. Klíčovým aspektem kvality tohoto osvětlovacího zařízení bylo, že světelné zdroje měly vysoký index barevného podání Ra 90. Britská společnost Well-Lit zabývající se LED světelnými zdroji provedla instalaci zařízení na podzim roku 2016.
Za dobu života LED světelného zdroje, při které využije desetinu energie, se celkové náklady sníží o 80 %.

Doba návratnosti je méně než půl roku.

La Bottega nainstalovala 18 LED světelných zdrojů Well-Lit T45–Lo, kterými nahradila jejich 40W žárovkové ekvivalenty. Nové světelné zdroje mají příkon 4 W, s nimiž vyprodukují 200 lumenů a jsou plně stmívatelné.

Instalované zdroje mají výbornou hodnotu barevného podání Ra 90, což je více než většina ostatních na trhu.  Měrný výkon je přibližně 10 krát vyšší než u nahrazených žárovek a odpovídá nižší barvě světla 2200 K.  Předpokládaná doba života světelného zdroje T45-Lo je 15 000 hodin a vztahuje se na něj tříletá záruka.

Velmi pozitivní zpětnou vazbu co se týče estetičnosti nového LED osvětlení podal jak majitel kavárny a její zákazníci, tak i ohlasy v sociálních médiích.

„Nové LED žárovky skutečně vytváří takovou atmosféru a vzhled, jaké jsme chtěli.  Opravdu nepozorujeme žádný rozdíl oproti těm, za které jsme je vyměnili, a díky úsporám nákladů bylo toto vylepšení jasná volba,“ nechal se slyšet majitel kavárny Alex Galantino.

Jako důsledek úspor nákladů a vysoké kvality produkovaného světla LED žárovek společnosti Well Lit plánuje La Bottega modernizaci osvětlení i ve svých dalších 2 kavárnách v Leedsu, včetně kavárny v obchodním domě Harvey Nicholls.